FAQ

Je tato licence přenositelná na více e-shopů?

Není. Licence je udělena vždy pro konkrétní e-shop vyplněný při objednávce.

 

Mohu tyto podmínky využít pro e-shop, který funguje jako dropshipping?

Nikoliv. Fungování dropshippingových e-shopů je z hlediska českého práva neuchopitelné. Nelze se vymanit z povinností prodejce ať už v rámci uzavírání smlouvy, nebo případné reklamace. V případě řešení sporu soudní cestou, je téměř vždy jisté že majitel dropshippingového e-shopu spor se zákazníkem nevyhraje.

 

Mohu zkopírovat obchodní podmínky od jiného prodejce?

Nemůžete, ale pokud tak učiníte, vystavujete se riziku postihu dle autorského zákona. I obchodní podmínky musí někdo vymyslet a sepsat a tím vzniká autorský nárok. Autor obchodních podmínek tak může dle paragrafu § 40, § 42 zákona 121/2000 vymáhat nároky. Jelikož jsou obchodní podmínky určeny zejména k podnikání, vymáhání se řídí § 270 trestního zákoníku (40/2009 Sb.). Pachateli tak hrozí odnětí svobody na 6 měsíců až 5 let, a navíc peněžitý trest nebo propadnutí věci. V případě že by se ve vašem podnikání opravdu dařilo, hrozí pachateli odnětí svobody na 3 až 8 let.

 

Mohu si do obchodních podmínek napsat cokoliv a bude to platné?

V zásadě můžete do obchodní podmínek napsat jakékoliv podmínky. Nicméně zákon je vždy obchodním podmínkám nadřazen a při prodeji koncovým zákazníkům nepodnikatelům, bude mít vždy právo veta.

V rámci obchodních podmínek pro e-shopy se také nemůžete vyvázat z povinností definovaných v jiném zákoně. Například ohledně nutných schválení a atestací třeba pro provoz vozidel na pozemních komunikacích. Jednoduše prodávat doplňky nehomologované pro silniční provoz sice můžete, ale větičkou v obchodních podmínkách je obrazně řečeno neschválíte pro jejich použití.

To samé se týká u různých potravinových doplňků nebo léčebných přípravků. Vždy se je nutné řídit náležitým zákonem a nařízením příslušného ministerstva.

 

 

Close Menu
×

Cart